Walka z fałszerstwem w Internecie

Vogmask, wykorzystująca do filtracji rewolucyjną tkaninę z mikrofibry, to wiodącą na rynku maska przeciw zanieczyszczeniom dostępna w Chinach. Firma Vogmask China została założona w 2013 roku przez Christophera Dobbinga. Będąc uprzednio konsultantem ds. edukacji, Christopher zauważył, że większość uczniów, z którymi pracował, wskazywało zanieczyszczenie powietrza jako największe wyzwanie stojące przed Chinami w ciągu kolejnych 10 lat. Wielu spośród nich cierpiało na choroby związane z układem oddechowym i nosiło przy sobie inhalatory. Poszukując dobrej maski, którą mógłby polecić swoim uczniom, skontaktował się z firmą Vogmask USA. Wkrótce po tym powstały firmy Vogmask UK oraz Vogmask China.

„Firma Vogmask China została założona w 2013 roku i od tego czasu nasze przedsiębiorstwo rozwija się w zawrotnym tempie,” opowiada Christopher. „Rynek produktów zabezpieczających przed zanieczyszczeniem wzrasta, a dopóki nie pojawiliśmy się na rynku w Chinach, nie były dostępne żadne dobre maski przeciw zanieczyszczeniom dla dzieci,” kontynuuje. „Nasze maski dostępne są w szpitalach, szkołach międzynarodowych oraz za pośrednictwem Internetu. Ponieważ projekty naszych masek mogą być dostosowywane, możemy sobie pozwolić na kreatywność w kwestii budowania marki. Vogmask to połączenie mody oraz funkcjonalności.”

Wkrótce po wejściu na rynek w serwisie Taobao, chińskiej platformie sprzedaży detalicznej w Internecie, pojawiły się falsyfikaty oraz nielicencjonowane produkty. Christopher tłumaczy: „Uważnie śledzimy rynek oraz przeprowadzamy cotygodniowe kontrole w Internecie. Z każdym tygodniem rośnie ilość produktów naruszających prawa – zarówno kopii naszych produktów, jak i nielegalnie importowanych oryginalnych towarów. Oznacza to, że sprzedawca nie uiścił wymaganego podatku importowego wynoszącego 17%.”

Christopher nawiązał kontakt z Punktem Pomocy poprzez Centrum MŚP z UE, gdzie otrzymał informacje na temat tego, jak usunąć produkty naruszające prawa z serwisu Taobao. „Okazało się to bardzo przydatne. Mamy też w chwili obecnej jasny pogląd na to, jak działać”, twierdzi Christopher. „Zaraz po wejściu na rynek zarejestrowaliśmy w Chinach nasz znak towarowy. Ponieważ proces rejestracyjny może zająć tutaj trochę czasu, w dalszym ciągu czekamy na certyfikat rejestracji znaku towarowego. Potrzebujemy tego certyfikatu, aby udowodnić serwisowi Taobao, że marka stanowi naszą własność. Tylko wtedy procedura usuwania produktów naruszających prawa może zostać rozpoczęta.”

Poza ciągłą walką z fałszerzami w Internecie, Christopher wdrożył odpowiednią strategię PWI. Stwierdza: „Stosowane w naszych maskach filtry są zbyt zaawansowane, aby można było je tanio kopiować. Jakość fałszywych produktów nie jest nawet w przybliżeniu tak dobra, jak jakość produktów oryginalnych. Ludzie, będąc świadomymi problemów zdrowotnych wywołanych zanieczyszczeniem powietrza, nie chcą kupować tanich kopii zamiast oryginalnego produktu.” Według Christophera projekt masek ulega częstym zmianom, tak więc fałszerze nie są w stanie za nimi nadążyć: „Projekt naszych masek zmienia się każdego roku. Ludzie pragną podążać za nowymi trendami, a zatem nie będą kupowali kopii zeszłorocznej wersji.”

Christopher udziela innym MŚP operującym w Chinach następujących rad: „Należy monitorować rynek, śledzić otoczenie biznesowe oraz stawiać czoła wyzwaniom, gdy tylko się pojawią. Warto rozpocząć proces rejestracji znaku towarowego tak szybko, jak to możliwe, ponieważ proces ten może zająć w Chinach dużo czasu. Ponieważ załatwianie różnych spraw trwa w Chinach dłużej niż w Zjednoczonym Królestwie, konieczne jest poświęcenie czasu wszystkim rejestracjom, aby dobrze zarządzać przedsiębiorstwem.”

Wnioski:

• Lepiej zarejestrować własność intelektualną w Chinach za wcześnie, niż za późno.
  • Wszystkie duże chińskie platformy sprzedaży elektronicznej mają sposoby na usunięcie produktów naruszających prawa. Należy je wykorzystywać do walki z fałszerstwem w Internecie.
  • Warto regularnie śledzić rynek, aby nadążyć za fałszerzami oraz podjąć natychmiastowe działania.

Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się z:

The China IP SME Helpdesk Team

The China IP SME Helpdesk supports small and medium sized enterprises (SMEs) from European Union (EU) member states to protect and enforce their Intellectual Property Rights (IPR) in or relating to China, Hong Kong, Macao and Taiwan, through the provision of free information and services. The Helpdesk provides jargon-free, first-line, confidential advice on intellectual property and related issues, along with training events, materials and online resources. Individual SMEs and SME intermediaries can submit their IPR queries via email (question@china-iprhelpdesk.eu) and gain access to a panel of experts, in order to receive free and confidential first-line advice within 3 working days.

The China IP SME Helpdesk is an initiative by the European Union

To learn more about the China IP SME Helpdesk and any aspect of intellectual property rights in China, please visit our online portal at http://www.ipr-hub.eu/.